Maskemi nasıl temizlerim ve ne sıklıkla yenilemem gerekiyor?

MASKE BAKIMI VE TEMİZLİĞİ

CPAP maske yastıkları hassas ve tahriş edici olmayan silikondan üretilir. Bu malzeme tipi birçok cilt tipine uygun olmasıyla birlikte, hassas yapısı kısıtlı bir kullanım ömrünü de beraberinde getirmektedir. Birçok maskenin sağlıklı kullanım ömrü üç ila altı ay arasındadır, ancak dikkatli kullanım ve düzenli bakım ile bu süreleri artırmanız da mümkündür. Burada belirleyici faktör, maskenin sizi rahatsız etmeye başlaması ve kaçakların önüne geçilememesidir. Bu noktadan sonra yapacak bir şey kalmıyor ve maskenin tamamen veya yastığının değişmesi gerekir.

  • Uyku boyunca kullandığınız maskenin özellikle derinizle temas eden yerlerini, her kullanımdan sonra hafif bir sabun ile yıkadığınız nemli bir bez ile iyice temizleyiniz. Bu işlem cildinizden maskeye geçen yağları, ölü deri tozlarını ve teri temizleyecektir. Sonrasında ise temiz bir bez ile temizleyiniz. Bu yaptığınız işlem, maskenin sızdırmazlığını artırır ve daha uzun bir süre bozulmadan kullanmanızı sağlar. Unutmayın ki cildimizden maskeye geçen yağ ve ter, sürekli maruz kalmada maskenin daha çabuk deforme olmasına sebep olmaktadır.
  • Maske ve hortumunuzu her hafta düzenli olarak tamamen yıkayınız ki toz, bakteri ve mikroplardan olabildiğince koruyun.
  • İçi sıcak su dolu büyükçe bir leğen içerisine amonyaksız, hafif bir bulaşık deterjanından birkaç damla damlatarak çalkaladıktan sonra varsa nemlendirici su haznesi, hortum, maske ve kafa bandını suya iyice batırarak beş dakika boyunca çalkalayın ve sonrasında iyice duruladıktan sonra hava akımı olan bir yerde kurumaya bırakın. Hortumu iki ucunu aşağıya bakacak şekilde banyoda uygun bir yere asmanız içerisindeki suyun iyice boşalmasına yardımcı olacaktır. (Isıtıcılı nemlendirici kullanan bazı Uyku Apnesi hastaları kurutma işlemini hızlandırmak için hortumu ve maskeyi cihaza bağlayıp cihazdaki ön ısıtma fonksiyonunu çalıştırmak suretiyle de hortum ve maskeyi başarılı bir şekilde kuruttuklarını belirtmektedirler.)
  • Maskenizin kafa bandını en az ayda bir hafif bir sabun ile elde yıkayın ve direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde kurumaya bırakın.  Hiçbir surette çamaşır makinesinde yıkamayın veya kurutma makinesinde kurutmayın.

DİKKAT

  • Maske, hortum ve diğer aparatların temizliği ve bakımı için her zaman öncelikli olarak üreticinin talimatlarına uyun.
  • Maske, hortum ve diğer aparatları direkt güneş ışığından koruyunuz.
  • Hiçbir zaman güçlü kimyasal yapıdaki deterjan, sabun veya diğer temizleyicileri kullanmayın.
  • Sentetik koku veya parfümler içeren, amonyak içeren, temizleyiciler kullanmayın. Unutmayın ki, iyice arındıramadığınız her türlü temizleyici madde kalıntısını, uykunuz boyunca içinize çekiyor olacaksınız.
  • NOT: Hasta olduğunuzda maske, hortum, nemlendirici ve filtreleri soğuk algınlığı, grip veya virütik semptomlarınız devam ettiği müddetçe her gün temizlemeniz, hastalığınızın daha da uzamamasına yardımcı olacaktır.


Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın!2024 © Tüm Hakları Saklıdır.

0 (212) 532 09 28

Turgut Özal Millet Cd. No: 97/B / Fatih / İSTANBUL

yusuf@uykumedikal.com