Narkolepsi

Narkolepsi

Narkolepsi

Nörolojik kökenli karmaşık bir uyku hastalığı olan Narkolepsi’de, hastaların gece uykusu bozulmuş olup, gündüz engellenemez uyku atakları olmaktadır. Narkoleptiklerin %70’inde, saniyeler ile yarım saat arasında sürebilen, bilincin açık olduğu katapleksi, gevşeme(atoni) atakları görülmektedir. Beden ani bir şekilde ve tamamen gevşediğinden, kişi yere düşebilir.Gevşemelerin lokal bölgelerde görülmesine ender rastlanır.

Narkoleptikler, uyandıklarında kendilerini çok dinç hissederken, bir veya iki saat sonra aynı şekilde tekrar uyuyabilirler. Uyku başlangıcında ve sonlanırken halüsinasyon görebilirler.

Uykuda Periyodik Bacak Hareketleri(PLM), narkoleptik hastalarda sık olarak saptanmıştır. Bununla birlikte başağrısı, görme bulanıklığı, sinirlilik, depresyon ve sosyal izolasyon diğer belirtiler olarak Narkolepsiye eşlik edebilmektedir.

Normal bireylerin yaklaşık yarısında, yaşamlarının bir döneminde görülen ve sadece birkaç dakika kadar devam eden Uyku Felci, Narkoleptiklerin yaklaşık yarısında ise tekrarlayan hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Narkolepsi olduğunuzu düşünüyorsanız,vakit geçirmeden uyku bozuklukları tedavisi ile ilgili bir uzman doktora başvurmalısınız.


Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın!2024 © Tüm Hakları Saklıdır.

0 (212) 532 09 28

Turgut Özal Millet Cd. No: 97/B / Fatih / İSTANBUL

yusuf@uykumedikal.com